Familien Bollati grundlagde Davines-gruppen i Parma, Italien, i 1983.
De begyndte inden for forskning og fremstilling af trikologiske produkter af høj kvalitet til verdenskendte kosmetikfirmaer.
Senere begyndte de at fremstille og markedsføre deres eget mærke af professionelle kosmetikprodukter til skønheds-og Spa-klinikker, som med tiden er blevet et af de største i verden, og frem for alt har de opnået en certificering som ”B Corp”.
Kunden havde brug for at udvikle en ny produktionslinje til geler, shampooer og cremer.
For Davines er forretning ikke kun et spørgsmål om fortjeneste: vores mål er at passe både på menneskene og planeten. INOXPAs anlæg har gjort det muligt at nå dette mål
For Davines er forretning ikke kun et spørgsmål om fortjeneste: vores mål er at passe både på menneskene og planeten. INOXPAs anlæg har gjort det muligt at nå dette mål
INOXPAs tilbud indfriede kundens krav fuldstændigt og præsenterede de tekniske løsninger, der passede bedst til deres behov, og opnår også væsentlige besparelser med hensyn til tid, forarbejdning og energiforbrug.
Anlægget består af:
- Beholder MCR 5000 l
- Smeltekar på 2500 l
- 3 lagertanke på 5000 l
- Mixproof ventilmanifold på 2 ½”
- Omfyldningspumper
- SilPig system på 2 ½”
- Indbygget automatisk CIP-funktion
Alt sammen med komponenter fra INOXPA gruppen
.MCR-produktionsudstyret kan fremstille produkter med en viskositet på op til 150.000 Cp
.Tiden optimeres takket være smeltekarret, som kan smelte fedtstoffet til næste batch, mens blandingsbeholderen producerer den foregående batch. Udstyret er også forsynet med højeffektive kapper, der muliggør hurtigere opvarmning og afkøling end de traditionelle systemer, og med meget mindre vand.
.Anlægget er selvrensende takket være den indbyggede automatiske CIP-funktion.
.Dosering af produkter med vakuum og vejeceller.
Forbindelse med kundens råmaterialekredsløb giver automatisk fyldning af ingredienser med automatisk vægtkontrol.
.Udstyret kan dampsteriliseres før hver produktion.
.Mulighed for fyldning, tømning og rengøring af lagertankene og transportlinje til fyldemaskinen på samme tid takket være ventilmanifolden Mixproof.
.Takket være SilPig-systemet kan restproduktet genvindes efter pumpning fra lagertankene til pakkemaskinen.
.Fuldstændig automatiseret anlæg med CPU S7, 2 HMI og VPN til fjernbetjening og vedligeholdelse. Produktionen kan udføres med et minimum af menneskelig indgriben.
System med direkte kommunikation til kundens administrationsserver i overensstemmelse med kravene i Industri 4.0
Ny produktionslinje til geler, shampooer og cremer